Стрептодермія у дітей: причини хвороби
Стрептодермія у дітей різного віку розвивається внаслідок ураження різними штамами поширеного мікробного агента стрептокока і зниження ефективності імунного захисту. Характеризується виникненням типових бульбашкових висипань на шкірних покривах (рідше слизових), заповнених гнійним вмістом. При відсутності необхідного комплексного лікування стрептодермія у дитини прогресує, поширюючись на нові, раніше здорові ділянки шкіри. Захворювання не має тенденції до мимовільного зникнення, в особливо запущених випадках можливий розвиток зараження крові та смерть дитини.
Причини хвороби
Дуже важливо знати, що таке стрептодермія, для своєчасного звернення до дитячого лікаря. Це небезпечна хвороба у вигляді декількох гнійників на обличчі. В основі стрептодермії у дітей будь-якого віку лежать серйозні зміни внутрішніх обмінних процесів, глибокі порушення імунної системи, які не повинні залишитися без уваги.
Причини розвитку стрептодермії – це цілий комплекс мікробів та внутрішніх факторів в організмі дитини. Маленька людина будь-якого віку, яка правильно харчується, має адекватне віку фізичне навантаження (тривалі прогулянки на свіжому повітрі для малюків і посильні заняття спортом для підлітків), дотримується всіх необхідних правил гігієни стрептодермією не захворіє. Щоденна зустріч з цим мікробним агентом не завдає жодної шкоди організму, що росте. Тільки сукупний вплив перерахованих вище факторів провокує виникнення клінічних ознак стрептодермії.
Стрептокок – це один з найбільш поширених мікробних агентів у будь-якому куточку земної кулі. Він досить стійкий до дії факторів навколишнього середовища, тому досить легко зберігається на будь-яких предметах. Різні види стрептокока можна виявити: на іграшках (особливо м’яких або які рідко миються) на посуді; на будь-якому одязі, як верхньому, так і на білизні, особливо якщо він недостатньо ретельно переться і не прасується; у воді та повітрі. Тобто дитина будь-якого віку постійно з ним стикається; на поверхні шкіри і слизових іншої людини (маленької і дорослої), яка може бути так званим здоровим носієм (немає ніяких симптомів хвороби) або хворіти на ангіну, отит, бешихове запалення.
Знаючи, як передається стрептокок, уважна мама зможе вберегти свою дитину від цього захворювання. Шляхи передачі цього мікробного агента досить різноманітні, так само як і кількість його варіантів.
Можливі шляхи передачі:
- контактний (при тісному спілкуванні з хворою людиною або при використанні забруднених предметів);
- повітряно-краплинний (через повітря або за допомогою краплинок слизу з поверхні дихальних шляхів хворої людини);
- харчовий (рідко при вживанні забруднених продуктів, наприклад, при доїданні кулінарної страви з чужої тарілки).
Для проникнення стрептокока в шкіру необхідна наявність «вхідних воріт». Це може бути будь-яка мікротравма: садно, розчіс, укус комахи. До розвитку стрептодермії приводить досить багато чинників, у кінцевому підсумку їх дія перетворюється в глибокі обмінні та імунологічні порушення.
У певному віці переважає вплив досить чітко визначених факторів. У немовлят розвиток хвороби провокує:
- відсутність належного гігієнічного догляду (нерегулярна зміна підгузка або брудної пелюшки, довгі нігті у малюка, неякісне прання білизни і дитячого одягу);
- не часте купання, зневажливе ставлення до засобів дитячої гігієни (купання без мила, в загальній ванні без попередньої обробки);
- нераціональне харчування дорослою їжею (наприклад, заміна дитячої суміші коров’ячим молоком), неправильне введення прикорму.
У дитини дошкільного віку має значення:
- відсутність поняття та невиконання основних гігієнічних навичок (миття рук, зміна одягу);
- облизування іграшок, пробування «на смак» предметів навколишнього середовища.
У школяра-підлітка негативний вплив мають різні шкідливі звички:
- розчісування і самостійне видавлювання елементів акне;
- використання чужих предметів одягу і туалетного приладдя (обмін біжутерією, гребінцями);
- нехтування гігієною (постійне носіння одягу без прання, нерегулярне миття волосся).
Важливе значення у зниженні загальної опірності дитячого організму відіграють різноманітні гострі та хронічні захворювання. До таких відносять:
- цукровий діабет (особливо який неправильно лікується);
- контактний гельмінтоз (ентеробіоз, аскаридоз);
- алергічні процеси;
- різні шкірні хвороби, що супроводжуються свербежем (короста, атопічний дерматит, суха або мокнуча екзема).
Стрептодермія у новонароджених може виникати при явищах недоношеності, малій вазі при народженні, залізодефіцитній анемії, вроджених вадах розвитку серця і шлункової системи.
Добавить комментарий