Антиоксиданти, шкіра і карнозин
Всі люди хочуть продовжити молодість. Не дивно, що антиоксиданти опинилися в центрі загальної уваги. Основний компонент антиоксидантного захисту, допомагає протистояти біологічному старінню, «хворобам цивілізації», погіршенню екології, ультрафіолетовому випромінюванню, стресам, палінню та іншим негативним факторам.
Серед антиоксидантів найбільшу популярність здобули природні вітаміни та вітаміноподібні речовини, одержувані людиною ззовні: каротиноїди (альфа-каротин, бета-каротин, лікопін та інші природні пігменти), сквален, убіхінон (Q10), токоферол (вітамін Е); аскорбінова кислота (вітамін С ), флавоноїди; олігоелементи — селен, мідь, цинк.
Менш відомо, що частина антиоксидантів синтезується в самому організмі; це стосується, наприклад, мелатоніну, жіночого статевого гормону.
Відповідно до досліджень, захист шкіри забезпечує цілий набір антиоксидантів ферментної і не ферментної природи. Зокрема, на рівні епідермісу працюють ферменти — каталаза, пероксидаза, супероксиддисмутаза (СОД), глутатіонпероксидази та ін А також жиророзчинні антиоксиданти — сквален, альфа-токоферол, бета-каротин. Безпосередньо в цитоплазмі клітин шкіри виявлена аскорбінова кислота.
Проблема полягає в тому, що антиоксиданти білкової природи дуже вразливі: вони можуть знизити свою активність під впливом УФ-випромінювання і навіть піддатися окисленню в процесі боротьби з вільними радикалами.
А як же карнозин? За своєю природою він є представником пептидів — речовин, що складаються з ланцюжка амінокислот і є носіями інформації на клітинному рівні. Саме з їх участю даються команди на запуск генетично запрограмованих «сценаріїв», працюють процеси саморегуляції, відновлюється функція пошкоджених тканин і т.д.
Організм потребує різноманітних пептидів, що розрізняються за своєю будовою і спеціалізацією. Карнозин — це простий дипептид, оскільки в його структуру входять всього дві амінокислоти — гістидин і бета-аланін.
Карнозин і споріднені йому з’єднання отримали також назву гистидинового дипептидів. Між собою їх ріднить не тільки наявність гістидину, а й унікальна роль в регенерації шкіри.
Виявилося, що навіть старі клітини шкіри, отримавши певну команду-сигнал, «згадують» про свою здатність до самовідновлення. Збільшується число ділень в клітинах-фібробластах, відповідальних за виробництво колагену і еластину, нормалізуються обмінні процеси …
Такий вплив запобігає структурні зміни колагену, як наслідок зростає пружність і еластичність шкіри.
Протидіючи вільним радикалам, антистресовий дипептид захищає клітини і тканини від надлишкового розвитку вільнорадикальних молекул, зміцнює імунітет шкіри, підвищує її стійкість до шкідливих впливів зовнішніх факторів середовища, що дуже важливо для корекції вікових змін.
Його відрізняє цілий ряд переваг:
1. карнозин не руйнується на світлі (на відміну від каталази, супероксиддисмутази);
2. карнозин здатний забезпечувати захист організму від дії радіації;
3. карнозин сприяє відновленню в клітинах шкіри нормального рівня меланіну.
Унікальні властивості пептидних біорегуляторів привертають сьогодні увагу і косметологів і геронтологів — для розробки методів профілактики вікових патологій і уповільнення процесів старіння, оздоровлення шкіри та захисту її від агресивних факторів середовища.
Добавить комментарий